Akut Koroner Sendrom | Okmeydanı Tıp Merkezi
Akut-Koroner-Sendrom-Tedavisi

Akut Koroner Sendrom

Kalbi besleyen atardamarlar olan koroner arterlerin, damar sertliğine bağlı olarak içinde oluşan aterosklerotik plağın aniden yırtılması sonucu, ortaya çıkan riskli durumların genel adı akut koroner sendromdur. Dünya çapında ölümlerin başlıca nedenlerinden olarak gösterilen akut koroner sendromlarda, plağın aşınması ya da kopması ile kalbe giden kan akışını engelleyen kan pıhtısı (tromboz) oluşur. Kalbi oksijensiz bırakan bu durum, kalp kasında doku ölümüne yol açar…

Göğüste ağrıya ek olarak, yüksek kan basıncı ve obezite, akut koroner sendromun en sık rastlanan belirtileri arasında gösteriliyor. Bu faktörlere sahip kişilerde sendromdan şüphelenildiği gibi, soy geçmişinde benzer rahatsızlıklar yaşamış kişiler varsa, onlar da potansiyel risk grubunu oluşturuyor. Ayrıca göğüste baskı, sıkışma ve yanma, boyun, çene ve kollara yayılan ağrılar, terleme, mide bulantısı, düzensiz kalp atışı, nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma da akut koroner sendrom rahatsızlığı yaşamış hastaların karlılaştığı diğer şikayetler arasında yer alıyor.

Akut koroner sendrom gibi göğüs ağrısına yol açan pek çok rahatsızlık vardır. İstatistiklere göre acil servise benzeri şikayetler ile gelen 10 hastadan yalnızca 2’si akut koroner sendrom vakasıdır. Bu vakalarda çabuk davranmak ve doğru teşhis koymak, hasta için kritik önem taşır.

Akut koroner sendrom ile karşı karşıya kalmamak için, hastaların doktor denetiminde olmaları ve ilaçlarını aksatmamaları gerekmektedir. Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenmek, ideal kiloya inmek, egzersiz yapmak gibi uygulamalar da sendromu önleyen etmenler arasında gösterilmektedir.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.