Anjina Pektoris | Okmeydanı Tıp Merkezi
Anjina-Pektoris-Tedavisi

Anjina Pektoris

Kalbe iletilen kan ve oksijenin yetersiz olması durumunda ortaya çıkan ağrıya anjina pektoris denir. Bir taş ile bastırılıyormuş hissi veren bu ağrıyı, sıkışma hissi takip edebilir. Bazı hastalarda sol kol başta olmak üzere, her iki kola, sırta, karnın üst bölgesine ve boyna yayılan rahatsız edici bir ağrı vurduğu görülmüştür.

Yeterli miktarda kan ve oksijen alamadığı durumlarda işlevini tam olarak yerine getiremeyen kalp, akabinde pek çok kritik rahatsızlık ve hasar ile karşılaşabilir. Bu sebeple anjina pektorisin, son derece ciddiye alınması gerekir. Zira anjina pektoris bir rahatsızlık değil, akabinde ortaya çıkacak çok daha tehlikeli bir sağlık sorununun habercisi, belirtisidir…

Anjina pektoris, 3 tipe ayrılır. İlki yoğun egzersiz yapılan, oksijen tüketiminin arttığı dönemlerde veya yüksek stres seviyesine ulaşılan dönemlerde görülen stabil (kararlı) anjinadır. Ağrıların arttığı ve kişi için tehlikeli olmaya başlayan dönem, anstabil (kararsız) anjina adlı ikinci tip anjina vakasıdır. Muhakkak bir uzmana görünülmesi gereken bu seviye, kalp krizi riskinin de yükseldiği bir aşamadır. Son anjina tipi ise, nadir görülen prinzmetal (değişken) anjinadır.

Anjina pektoris sorunuyla karşı karşıya kalan bireylerin, doktora başvurarak detaylı bir kontrolden geçirilmesi gerekir. Zira göğüs ağrıları, pek çok kritik rahatsızlığın işaretidir ve akabinde kalp krizine kadar ulaşabilen sonuçları olabilir.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.