Gastroenteroloji İle İlgili Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilmektedir? | Okmeydanı Tıp Merkezi

Gastroenteroloji İle İlgili Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Gastroenteroloji aslında sadece sindirim sistemini yani mide, bağırsak ve halk arasında bilinen yemek borusunu ilgilendirmiyor. Aynı zamanda karaciğer ve dalakta bizim sindirim sistemimizin içine girdiği için, bununla ilgili tedaviler ve takipler de gastroenteroloji uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Genel olarak bizim gastroenterolojide uyguladığımız yemek borusu, mide, kalın bağırsak, ve karaciğerle ilgili genel tedaviler aslında ilaç tedavileridir. Bazı durumlarda tedaviye diyet ekleriz, bazı durumlarda vitamin ekleriz, ama genel olarak ilaçlarla hastalarımızı tedavi etmeye çalışırız. Ama diyelim ki midede, yemek konusunda, karaciğerde ve diğer sindirim organlarında herhangi bir tümöral lezyon, tümör illaki kanser demek değildir fakat olmaması gereken bir dokudur. Orada eğer tümöral lezyon görürsek, cerrahi yani ameliyat önerilerinde bulunabiliyoruz. Veya başka bir örnekte karaciğerle ilgili bir hastalıktan şüphe ettiğimizde tanı amaçlı karaciğerden parça alma gibi önerilerde bulunabiliyoruz.

Endoskopi ve Kolonoskopi işlemlerimiz ile midede, yemek borusunda ve kalın bağırsakta saptanan, normal olmayan (patolojik) durumlarda veya yine bu bölgelerde çıkabilecek tümör ve polip durumlarında biyopsi alınma işlemi veya polipektomi ile bazı kitlelerin çıkartılması işlemi yapılabilmektedir.