Gözlük | Okmeydanı Tıp Merkezi
gozluk-tedavileri

Gözlük

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme bozukluklarında, kişinin görme problemini minimuma indirerek yaşam kalitesini artıran gözlükler, ayrıca UV gibi elektromanyetik ışınımlardan korunma amacıyla da tercih edilir. Görme bozuklukları henüz çok hafif ya da başlangıç seviyesindeyse, kişiye gözlük önerilmeyebilir. Gözlükler daha çok belli bir aşamadan ilerideki hastalarda tercih edilir.

Konunun uzmanı tarafından yazılan reçete neticesinde, göz kusuruna göre hazırlanan plastik ve cam materyalli gözlükleri seçerken, yüz şekli büyük önem taşır. Zira yüze tam oturmayan veyahut estetik görünmeyen gözlükler, kişinin sosyal yaşamına olumsuz etki edebilir. Oval yüz tipine sahip kişiler, bu noktada her gözlük çerçevesi tipini tercih edebilirlerken, yuvarlak yüzlüler ise köşeli geniş veya dikdörtgen geniş çerçeveler tercih etmeliler.  Kare yüz tipine oval ve yuvarlak çerçeveler uygunken, elmas yüz tipine ise yine oval ya da kare, isteğe bağlı olarak çerçevesiz gözlükler seçilebilir. Eğer kişinin yüz biçimi uzun ise yuvarlak veya kare gözlük, üçgen biçimde ise üst hatları düz olan çerçeveler kişiyi estetik ve doğru yansıtır.

Gözlükler, görme bozukluklarını en aza indirmek ya da tedavi etmek için kullanılmalarına karşın, doğru seçimlerle yüzdeki kusurları örtmek ve son derece estetik bir görüntü sağlamak mümkündür.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.