KOLONOSKOPİ HAZIRLIK FORMU

İŞLEM GÜNÜ REFAKATÇİ İLE GELİNMELİDİR

Kulanılacak ilaçlar;

1)X-M diet solüsyon 250 ml 2 adet (Eğer bu ilacı bulamazsanız bunun yerine Laxeno diet 250 ml 2 adet, Fleet fosfo-soda 45 ml 2 adet veya Lax fosfosoda 45 ml 2 adet veya B.T. oral solüsyon 45 ml 2 adet veya phospho-soda 45 ml 2 adet ilaçlarından birisinide alıp aynı şekilde kullanabilirsiniz).

2)B.T enema 210 ml 1 adet (Eğer bu ilacı bulamazsanız bunun yerine Rectus 210 ml 1 adet kullanabilirsiniz)

Kolonoskopi hazırlık diyeti;

Randevu gününden 1 (bir) gün önce sulu diyetin yapılması gerekmektedir.Su,süt,ayran,soda,meyve suyu, çay,kahve,yoğurt,puding, dondurma, ıhlamur, kayısı kompostosunun sadece suyu, elma suyu, vişne veya ananas suyunu işlem saatinden 2 saat öncesine kadar istediğiniz kadar içebilirsiniz. Acıkırsanız et veya tavuğun sadece suyunu (Tane olmasın) içine tuz, limon suyu sıkarak içebilirsiniz.

İlaçların kullanımı;

X-M diet solüsyon (veya yukarda yazdığımız muadili olan ilaçlardan birini) şişelerinden ilkini işlemden önceki gün saat 18:00 da, ikinci şişeyi ise 22:00 başlayıp, her birinin yanında en az 2 lt kadar su ile birlikte 1-1.5 saat boyunca yavaş yavaş içeceksiniz. İlacın tadı hoşunuza gitmezse suya veya yukarıda saydığımız meyve sularına karıştırıp içebilirsiniz .Ne kadar çok su içerseniz bağırsak temizliği o kadar iyi olacaktır.

B.T enema 210 ml isimli lavmanı ise prospektüsünde tarif edildiği şekilde, işlem günü işlem saatinden 2- 2.5 saat önce uygulayınız.

Kalın bağırsağınız, kolonoskop adı verilen ucunda ışık ve kamera bulunan esnek bir alet ile makatdan girilerek incelenecektir. İşlem sırasında kalın bağırsağınızın içine bir miktar hava verilir. Buna bağlı oluşabilecek sancının engellenmesi amacı ile damar içine sakinleştirici ,uyutucu ve ağrı kesici ilaçlar uygulanacaktır. işlem sırasında tanı amacı ile biyopsi yapılabilir . Bu ağrısız bir işlemdir. Kalın bağırsakta polip görüldüğü taktirde şartlar uygunsa alınacaktır..

Kolonoskopik inceleme genel olarak sorunsuz bir işlem olmakla birlikte her tıbbi girişimde olduğu gibi bazı risklerde bulunmaktadır. ilaçlara bağlı alerjik reaksiyonlar, bağırsak zedelenmeleri, kanama ayrıca kalp ve akciğer sorunları çok seyrek rastlanan ancak kimi zaman acil tedavi ve hatta cerrahi girişimi gerektiren ve yine çok seyrek olarak hayati tehlikeye yol açabilicek başlıca risklerdir. Bunun için aşağıdaki notları dikkatlice okuyunuz.

İşlemden en az 1 hafta önce aspirin ve aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçların kullanımını doktorunuza danışarak bırakınız. kullanmakta olduğunuz ilaçların adları doğru biçimde bildiriniz ve bilgi alınız. işlem sonrasında uyku yapabilir, bu nedenle bir refakatçı ile geliniz. Aynı gün uzun süreli araç veya dikkat gerektiren makine kullanımından kaçınınız. inceleme sonrası olağan dışı bir karın ağrısı makattan kanama gibi yakınmalar ortaya çıktığı taktirde derhal hekimizine yada acil servise başvurunuz.

Yukarı yazılı açıklamalara karşın yinede anlaşılmayan noktalar var ise lütfen bilgi alınız. İşlem öncesi riskleri anlatan onam kağıdını lütfen imzalayınız.