Mitral Kapak Darlığı | Okmeydanı Tıp Merkezi
Mitral-Kapak-Darligi-Tedavisi

Mitral Kapak Darlığı

Kalpteki sol kulakçık ve sol karıncık arasında yer alan mitral kapağın, iki yaprakçığının kalınlaşması ve birbirine yapışması ile birlikte, kapağı tutan kasların ve liflerin kalınlaşıp kısalması neticesinde ortaya çıkan mitral kapak darlığında, akciğerden gelen temiz kan sol kulakçıktan sol karıncığa geçemez. Bu sebeple sol kulakçık genişler ve kan akciğerde birikmeye başlar…

Akciğerde biriken kan neticesinde hastalarda, nefes darlığı, öksürük, tıkanma hissi, çarpıntı ve kanlı balgam gibi belirtiler görülür. Bazı vakalarda baş dönmesi ve göğüs ağrısı da tabloya eklenir. Eğer hızla tedavi sürecine başlanmazsa, kalbin sağ tarafı hasar alabilir ve sağ kalp yetmezliği ile triküspit kapak hastalıkları da ortaya çıkabilir.

Mitral kapak darlığı, çocukluk döneminde geçirilen akut romatizmal ateş hastalığı neticesinde kalpte gelişen bir hastalıktır. Darlığın şiddetine göre tedavi yöntemi de değişiklik gösterir. Eğer vaka uygunsa kapak onarımı söz konusudur ancak çoğunlukla kapak değişimi (protez kapak) ameliyatı ile olumlu sonuç alınır. Büyük kan damarları içerisinden geçirilen klipsler ve kateterler de mitral kapak darlığı hastalarında kullanılan bir başka tedavi yöntemidir.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.