Mitral Kapak Yetmezliği | Okmeydanı Tıp Merkezi
Mitral-Kapak-Yetmezligi

Mitral Kapak Yetmezliği

Kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer alan mitral kapak, akciğerden gelen temiz kanın, sol karıncığa, oradan da tüm vücuda yayılmasını sağlıyor. Kalpte iş yükü en ağır kapak olan mitral kapak, sarkma ve yapı bozukluğu gibi sebeplerle işlevini tam olarak yapamaması durumunda, pompalanan kan miktarı azalıyor ve kalp bu eksiği telafi edebilmek için yüksek efor ile çalışıp yoruluyor. Mitral kapak yetmezliği adı verilen bu rahatsızlık, tedavi edilmediği takdirde vücuda çok ciddi etkileri oluyor.

İlk aşamalarında belirti vermeyen mitral kapak yetmezliği, ilerleyen dönemde çalışırken ya da spor yaparken ortaya çıkmaya başlar. Hasta, yorgunluk, bitkinlik, hareket sonrası nefes darlığı ve kalp çarpıntısı gibi belirtileri hissetmeye başlar. Hastalık ilerlediğinde yatar pozisyondayken dahi nefes darlığı ve geceleri oksijen açlığıyla uyanma meydana gelir.

Hafif ve orta dereceli mitral kapak yetmezliğinde, kapağın iş yükünü azaltmaya ve fazla sıvı tutulmasını önlemeye yönelik ilaç tedavisi uygulanır. İleri seviyedeki vakalarda ise cerrahi yöntemler, en iyi sonucu vermektedir. Riskin yüksek olduğu hastalarda, kasık damarından girilerek, mitral kapak yetmezliğini azaltacak işlemler uygulanabilir. Ayrıca protez metal kapak takılması ile hasta hayat boyu söz konusu problemi tekrar yaşamaz. Ancak ömür boyu kan sulandırıcı ilaçlar kullanması gerekir.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.