Miyokart İnfarktüsü | Okmeydanı Tıp Merkezi
Miyokart-Infarktusu

Miyokart İnfarktüsü

Kalp krizi olarak bilinen miyokard infarktüsü, koroner arterin tıkanması ve kesilen kan akışı dolayısıyla kalp kaslarının kalıcı olarak hasar görmesi ile başlar. Akabinde göğüs ağrısının eşlik ettiği bu süreç, son derece tehlikeli olduğu için tıbbi aciliyeti yüksektir. Azalan kan akışı, göğüste baskı hissi, yanma hissi ve gerginlik, sol kola vuran ağrı, yorgunluk gibi belirtiler gösterir. Nadiren de olsa ağrı sağ kola vurabilir veyahut kollarda uyuşmaya sebep olabilir. Hareket ettikçe artan ağrılar, durup dinlenildiğinde azalır fakat geçmez. Hastanın derhal tıbbi destek alması gerekir.

Pek çok zararlı alışkanlık, miyokard infarktüsü yani kalp krizinin risk faktörleri arasındadır. Sigara ve uyuşturucu kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı, yüksek kolesterol, obezite, şeker hastalığı, arteriyel hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar, kalp krizinde risk faktörleri olarak kabul ediliyor. 65 yaş üzeri de miyokard infarktüsünde risk grubunda yer alıyor. Kişinin ailesinde, anne, baba ve kardeş gibi birinci dereceden yakını kalp krizi geçirdiyse, bu kişiler için de kalp krizi riski artıyor.

Hastaların %30’unun bir saat içinde ventrikülin fibrilasyondan dolayı hayatını kaybettiği miyokardi infarktüsünde, hastanın derhal tıbbi bakıma alınması ve nabız, kan basıncı, oksijen doygunluğu ve solunum oranı gibi yaşamsal belirtilerinin kontrol edilmesi gerekir.

Akut miyokart infarktüsüne bağlı ölümler, genellikle ilk 8 saat içinde meydana gelir. Bu vakaların yarısından fazlası evde ve sokakta, hastaneye yetiştirilemeden gerçekleşiyor. Avrupa’da her 6 erkekten 1’i kalp krizinden dolayı hayatını kaybederken, kadınlarda bu oran 7’de 1 seviyesinde.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.