Miyokard Perfüzyon Sintigrafi testi nedir? | OKMEYDANI TIP MERKEZİ
Miyokard Perfüzyon Sintigrafi

MPS ( Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi )

Miyokard Perfüzyon Sintigrafi testi nedir?

Miyokard Perfüzyon Sintigrafi, kalp kasınızın (kaslarınızın) kanının ne kadar iyi aktığını gösteren, invazif olmayan bir görüntüleme testidir. Yeterli kan akışını almayan kalp kasının bölgelerini gösterebilir. Bu test genellikle nükleer stres testi olarak adlandırılır. Aynı zamanda kalp kasının ne kadar iyi pompalandığını da gösterebilir.

MPS için 2 teknik vardır: tek foton emisyon bilgisayarlı tomografi (SPECT) ve pozitron emisyon tomografisi (PET).

MPS, rahatsızlıkların, daralmış veya tıkanmış kalp atardamarlarının (angina) neden olduğu kalp kasına kan akışının olmamasından kaynaklandığını görmek için göğüs rahatsızlığı olan hastalarda faydalıdır. Miyokard perfüzyon görüntülemesi kalp arterlerini kendileri göstermez, ancak herhangi bir kalp atardamarının bloke edilmesi ve hangi damarlar problemliyse doktorunuza iyi bir şekilde söylenebilir. MPS, daha önce kalp krizi geçirdiyseniz de gösterebilir.

Koşullara bağlı olarak, örneğin göğüs ağrınız ve anormal MPS çalışmanız varsa, bir sonraki adım koroner anjiyogram (PDF) yapabilir. Öte yandan, eğer MPS çalışması normal ise, doktorunuz kalp ile ilgili olmayan göğüs ağrısının diğer nedenlerine güvenle bakabilir.

Miyokard Perfüzyon Sintigrafi ;

 • Bir Miyokard Perfüzyon Sintigrafi testi, bir koşu bandı veya egzersiz bisikleti (“fiziksel stres”) üzerinde egzersiz yaparken ve dinlenirken kalbin içinden kan akışını inceler. İyi egzersiz yapamıyorsanız, egzersiz yaptığınız gibi kalp kasınızın kan akışını artırmak için bir ilaç alacaksınız.
 • Test, izleyiciler adı verilen radyoaktif materyal kullanıyor. Tracer’lar kanınızla karışır ve kalp damarlarınızdan kan aktığından kalp kasınız tarafından alınır.
 • Özel bir “gamma” kamerası, kalp kasınızın perfüze edildiğini (kanla birlikte) göstermek için kalbinizin fotoğraflarını çeker.
 • Resimler, kalp kasınızın yeterince kan alması veya kan akışının daralmış atardamarlar nedeniyle kalp kasının kısımlarına düşürülmesi durumunda doktorunuza yardımcı olacaktır. MPS, geçmiş kalp krizinden ölü hücrelerin (skarlar) alanları olup olmadığını da söyleyebilir. Bir kalp krizi geçirdikten sonra iyi çalışmayan kalp kasının bir kısmı, koroner stent varsa veya bypass cerrahisi yapılırsa normale dönme şansına sahipse, bazı MPS formları da doktorunuza bildirebilir (“yaşayabilirlik”).
 • MPS testinden aldığınız radyasyon miktarı azdır.

İnsanlar neden MPS testi yaptırıyor?

Bir MPS testi, kalp kasınızdan ne kadar iyi kan aktığını gösterir. Test, egzersiz veya stres sırasında kan akışının eksikliğini gösterirse, ancak istirahatte normal ise, bu, kalbe kan taşıyan bir arterin daraltıldığı veya bloke edildiği anlamına gelebilir. Test, egzersiz veya stres sırasında ve istirahatte kalp kasının bir kısmına kan akışının eksikliğini gösterirse, kalp kasınızın, muhtemelen geçmişte kalp krizi geçirme tehlikesi olduğu anlamına gelebilir.

MPS testleri doktorunuza bazı konularda yardımcı olabilir:

 • Göğüs rahatsızlığınız varsa koroner (kalp) damarlarınızda daralma veya tıkanıklık olup olmadığını öğrenin
 • Kalbiniz normal çalışmıyorsa kalp krizinden kalp hasarınız varsa
 • Koroner anjiyogram geçirmeniz gerekip gerekmediğini belirler.
 • Göğüs rahatsızlığınızı tedavi etmek veya anormal bir pompalama fonksiyonunun normale dönmesine yardımcı olmak için koroner stent veya bypass ameliyatından faydalanıp yararlanmayacağınıza karar verin.
 • Bir kalp prosedürü geliştirmek için kan akışını (stent, baypass) geliştirmek gerekiyorsa
 • Kalbin fiziksel aktiviteyi ne kadar iyi idare edebilir

Miyokard Perfüzyon Sintigrafi testinin riskleri nelerdir?

MPS testleri çoğu insan için genellikle güvenlidir. MPS çalışmaları sizi düşük doz X-ışınlarına maruz bırakır. Uzmanlar, bu kadar düşük dozlarda X ışınlarının kansere yol açıp açmadığı konusunda hemfikir değiller, ancak düşük X-ışınları dozunun tamamen güvenli olma ihtimali yoktur. Kalp krizi riskiniz düşükse veya kalp rahatsızlığınızın olduğunu düşünmek için başka bir nedeniniz yoksa (göğüs rahatsızlığı) testi yapmayın. Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da emziren bir anne iseniz, bu testi almadan önce doktorunuza bildirin. Bebeğine zarar verebilir.

MPS testine nasıl hazırlanırım?

 • Doktorunuza reçetesiz ilaçlar, otlar ve vitaminler de dahil olmak üzere aldığınız ilaçlar hakkında bilgi verin. Onları testten önce almamanızı isteyebilir. Doktorunuz söyleyene kadar ilacınızı almayı bırakmayın.
 • Doktorunuz ayrıca, testinizden 24 saat önce kafeinli içecekler (örneğin kahve, çay, meşrubat) veya çikolata gibi belirli yiyecekleri yememenizi isteyebilir. Kafein içtiğinizde testin ertelenmesi veya iptal edilmesi gerekebilir.
 • Yemek yemeyin ve testinizden önce sadece 4 ila 6 saat su içmeyin.
 • Egzersiz yapmak için rahat, bol giysiler ve rahat ayakkabılar giyin.

 

MPS testi sırasında ne olur?

Özel olarak eğitilmiş teknisyenler genellikle testi bir hastane veya klinikte özel ekipmanlarla yaparlar.

 • Teknisyen göğsünüze, kollarınıza ve bacaklarınıza küçük metal diskler (elektrotlar) yerleştirir. Diskler, elektrokardiyogramınızı (EKG) kaydetmek için bir makineye bağlanan tellere sahiptir. EKG, testiniz sırasında kalp atışlarınızı takip eder ve fotoğraf çekimi için kameraya söyler.
 • Kan basıncınızı takip etmek için kolunuzun etrafında bir manşet takacaksınız.
 • Teknisyen kolunuza intravenöz yol (IV) koyacaktır.
 • Bir koşu bandı veya egzersiz bisikleti üzerinde egzersiz yapacaksınız
 • Eğer egzersiz yapamıyorsanız, IV hattınız, egzersiz yaptığınız zamana benzer şekilde, kalbe giden kan akışını arttırmak için bir ilaca sahip bir torbaya bağlanacak veya kalbinizi hızlandıracak. Buna kimyasal veya farmakolojik stres testi denir. Bu ilaçlar adenosin, dipiridamol (Persantine) veya dobutamin içerebilir.
 • En üst düzey etkinlik seviyesine ulaştığınızda, IV hattından az miktarda radyoaktif malzeme (izleyici) alırsınız.
 • Gama kamera kalbinizin fotoğraflarını çekerken, hala bir masada 10-30 dakika uzanacaksınız. Bu süre boyunca tüm kalbinizin ince dilimlerinin resimlerini tüm açılardan sağlamak için birkaç tarama yapılır. Resimler çekilirken başınızın üstündeki kollarınızla tamamen temas halinde tutmak çok önemlidir.
 • Testin dinlenme bölümünde daha fazla izleyici alacaksınız ve başka bir dizi fotoğraf çekilecek. Bu görüntüler dizisi, egzersiz veya stres sonrası çekilen resimlerle karşılaştırılacaktır.
 • Testin bazı formları stres veya egzersiz kullanmaz, ancak 2 farklı izleyici ile 2 set dinlenme görüntüsü alır.
 • Test 3 ila 4 saat arasında sürmektedir. Bazı laboratuvarlar önce testin dinlenme kısmını yapabilir veya dinlenme ve egzersiz testlerini farklı günlerde yapabilir.

MPS testimden sonra ne olur?

 • Genellikle normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz.
 • Radyoaktif malzemeyi vücudunuzdan temizlemek için bol su için.
 • Test sonuçlarını ve sonraki adımları tartışmak için doktorunuzla randevu alın.

Bir MPS testi hakkında daha fazla nasıl öğrenebilirim?
Doktorunla konuş. İşte doktorunuza sormak için bazı iyi sorular:
Bu testi neden radyasyon olmaksızın farklı bir şey yerine yapıyorsun?
X-ışınları ile ilgili olası küçük kanser riskinin benim durumumla ve kalp rahatsızlığımla karşılaşmamla ilgili olarak haklı olduğunu düşünüyor musunuz?
Bu teste hazırlanmak için ne yapmam gerekiyor?
Test sonuçlarını ne zaman alacağım?
Bundan sonra daha fazla test yaptırmam gerekecek mi?
Test sırasında göğüs ağrısı veya nefes darlığı çekersem ne olur?

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:18 pm