okuplasti-tedavisi

Oküplasti

Göz ve çevresinin (kaş, alt ve üst göz kapakları) estetiği ve söz konusu bölgedeki hastalıklarının iyileştirilmesini sağlayan oküplasti, hemen her yaşta bireyin ihtiyaçlarını karşılayan bir göz uzmanlığıdır. Yeni doğan döneminde gözyaşı kanal tıkanıklıklarından çocuklarda rastlanan göz kapağı düşüklüğüne, yetişkinlerde görülen ve halk arasında kaz ayağı denilen kırışıklardan daha ileri yaşlarda görülen göz kapağı sarkmaları ve torbalarına kadar pek çok nokta oküplastik cerrahinin konusunu oluşturur. Ayrıca göz ve çevresinde ortaya çıkan tümöral oluşumlar da yine oküplastik cerrahinin uygulama alanlarındadır.

Oküplasti, kişinin göz ve çevresindeki hemen her estetik müdahaleyi yapabilir. Çeşitli botox uygulamaları ile hastanın belli noktalardaki kırışıklıkları giderilebilir. Ancak doğru botox uygulaması, hastanın doğal yüz formunu ve yüz hareketlerini bozmamalıdır. Doğal yüz ifadesini koruyan uygulamalar, hem hastanın kendine güvenini artırır hem de aynaya baktığında kendini daha mutlu hisseder. Göz kapağı estetiği de sık tercih edilen estetik uygulamalardan biridir. Özellikle yaşlanmanın etkisi ile dokularda gevşeme ve ciltte sarkma oluşur. Üst göz kapağının sarkması görme alanının kısıtlarken, alt göz kapağının altında ise birikme ve torbalanma olur. Yapılacak küçük bir operasyonla bu problemler giderilerek, kişi daha dinç ve genç bir görüntü kazanır.

Göz ve çevresinde oluşabilecek iyi ya da kötü huylu tümörlerin alınmasında da oküplasti etkin rol oynuyor. Yapılan biyopsi sonucu eğer söz konusu oluşum kötü huyluysa, derhal müdahale edilerek alınması gerekir. Aksi halde gözün tamamının bile kaybedilebileceği sonuçlar ortaya çıkabilir.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.