Perikardiyal Efüzyon | Okmeydanı Tıp Merkezi
Perikardiyal-Efuzyon-Tedavisi

Perikardiyal Efüzyon

Kalbin etrafında sıvı birikmesi durumunu tanımlayan perikardiyal efüzyonda, bazı vakalarda başka bir hastalığın etkisiyle oluşurken, bazılarında ise sebep bulunamayabilir. Ancak tedavi edilmezse, çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir ve kronik hale gelebilir.

Seröz katmanı ve fibröz katmanı olmak üzere iki katmandan oluşan perikardiyalde, normalin üzerinde sıvı birikirse, bu bölgedeki basınç da sıvıya bağlı olarak artar. Kritik seviyelere ulaşıldığında ise sıvı miktarındaki küçük bir artış bile, basınç miktarında büyük artışlara neden olabilir.

Perikardiyal efüzyonun sık karşılaşılan belirtileri arasında göğüs ağrısı ve nefes darlığı yer alır.

Genellikle ekokardiyografi, elektrokardiyografi ve göğüs röntgeni ile tanı konan perikardiyal efüzyonda, vakaya göre bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans uygulamaları da gerçekleştirilebilir.

Perikardiyal efüzyonun tedavisi, hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir zira tedavi metodu, pek çok faktör göz önüne alınarak belirlenir. Biriken sıvının miktarı ve kardiyak tamponadının varlığı gibi değişkenler, hekimlerin izleyeceği yolu doğrudan etkileyecektir. Perikardiyal efüzyonun en sık rastlanan tedavi metodu, steroid yapıda olmayan anti-enflamatuvar ilaçlardır. Bazı vakalarda ilaç tedavisi yeterli gelmezse veyahut istenilen sonucu vermezse, cerrahi müdahale uygulanabilir.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.