Şaşılık | Okmeydanı Tıp Merkezi
sasilik-tedavisi

Şaşılık

İki göz arasındaki birbirine paralel olan uyumun bozulması şeklinde tanımlanan şaşılık, yaygın görülen bir göz hastalığıdır. Kişinin dış görünümüne olduğu kadar, görme kalitesine de zarar veren şaşılık, pek çok farklı nedenden dolayı meydana gelebilir.

Annenin hamilelik döneminde geçirdiği hastalıklardan zorlu doğum sürecine, doğum sonrası travmadan yüksek ateşli hastalıklara kadar pek çok durum, kişide ilerleyen dönemde şaşılığa yol açabilir. Ayrıca yüksek numaralı gözlük kullanan çocuklar, net görüş yakalamaya çalıştıkça gözlerde kayma ortaya çıkabiliyor. Şaşılığa yol açan bir diğer sebep de genetik faktörler. Eğer aile geçmişinde şaşılık problemi yaşamış biri varsa, kişi risk grubuna giriyor.

Şaşılığın en birincil belirtisi gözlerde senkronizasyonun kaybolmasıdır. Hastalar, ışıklı ortamlarda şaşılık sorunu yaşadıkları gözünü kısma eğilimi gösterebilirler. Bir şeye odaklanmaya çalışırken başın veya yüzün farklı bir yöne doğru yönelmesi de yine hastalığın belirtileri arasındadır. Şaşılık problemiyle karşı karşıya olan kişilerde, fotoğraflarda gözlerden yansıyan kırmızı ışığın yerini sarı ışık alır. Tedavi edilmezse uzun vadede yürümede bile dengesizliğe yol açabilecek olan şaşılık fark edildiğinde, göz doktoruna müracaat edilmelidir.

Şaşılık tedavisi çocukluk döneminde gerçekleştirildiği takdirde, olumlu sonuç alma ihtimali son derece yükselir. Bazı şaşılık türlerinde özellikle çocukluk döneminde gözlük kullanımı ile hastalığı tedavi etmek mümkündür. Ancak ilerlemiş vakalarda gözlük yeterli gelemeyeceği için göz kapama tedavisi de uygulanabilir. Bu yöntemde kişinin sağlıklı gözü bir bandaj yardımı ile kapatılır ve şaşı olan, yani göz tembelliği olan gözün daha etkin kullanılmaya zorlanması sağlanır. Eğer göz kapama tedavisi istenen sonuca ulaştırmazsa, ameliyat ile gözdeki kusuru düzeltmek mümkündür.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.