Tansiyon holter nedir? - Cihazı nasıl kullanılır? | OKMEYDANI TIP MERK.
tansiyon holter nedir

Tansiyon Holter

Tansiyon Holter cihazı kola takılı kalıp belli aralıklar ile tansiyonunuzu ölçen bir cihazdır. Tansiyon ölçüm cihazı ve kabloyla bağlanan bir kayıt cihazından oluşur. 24 saat içerisinde belli aralıklarla tansiyon ve nabız ölçümlerini yaparak dökümünü rapor halinde veren bir cihazdır.

Tansiyon anlık olarak yükselebilir veya düşebilir. Hangi aralıklarla ölçüm yapması istenirse mesela günün her saati veya yarım saatte bir ölçüm için programlanır. Hastanın kendisi de dahil hiç kimsenin hiç bir müdahalesi olmadan, uykudayken bile otomatik ölçümler yapılmış olur.Bazen doktor muayenesinde yüksek çıkabilen tansiyon evde daha düşük çıkabilmektedir. Holter cihazı ile birlikte tansiyonun gün boyunca ve gece seyri takip edilir. Çıkan sonuçlar ile birlikte ortalaması hesaplanır. Tansiyonun günün hangi saatlerinde yükseldiği veya düştüğü belirlenebilir. Hasta ilaç kullanıyorsa eğer ilaç kullanımında değişiklik yapılabilir

Tansiyon Holter nedir ve nasıl kullanılır?

Tansiyon Holter hastalarımızın tansiyonlarını gün boyu sık sık ölçen bir cihazdır. Tansiyon Holter siz uyurken, dinlenirken veya aktif halde çalışırken bile ölçüm yapmaya devam eden bir cihazdır.

Holter tansiyonunuzu ve nabız sayınızı kaydeder. Böylelikle uzun süredir hipertansiyonu olan hastalarımızın, günün hangi saatlerinde tansiyon değerlerinin yüksek olduğu saptanarak o saatlerde tedavi eklenmektedir. Daha önceden hipertansiyonu olmayan hastalarımız da ise, ilk teşhis konularak, erken tedavi sürecine girmesi sağlanır.