Ağız diş ve çene cerrahisi | Okmeydanı Tıp Merkezi
agiz-dis-ve-cene-cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Hastaların ağız içinde cerrahi müdahale gerektiren diş çürüğü vb. vakalar, dayanılmaz ağrılara yol açabileceği gibi ağız içinde kokular oluşturarak, kişinin sosyal hayatında da sorunlar yaşamasına neden olur. Bu gibi süreçlerde, vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulmalı ve sorunlu bölgenin veya dişlerin tedavisine bir an evvel başlanmalıdır. Aksi halde kişiyi diş kaybına kadar götürecek çapta problemler ortaya çıkabilir.

Ağız içerisinde yer alan yumuşak ve sert dokuları kapsayan rahatsızlıkların teşhisi ve cerrahi tedavisini üstlenen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümü, 3 farklı anestezi yöntemi ile operasyonlarını gerçekleştirir. Büyük operasyonlarda ve özel durumlarda kullanılan genel anestezi; belli bir bölgeyi uyuşturmayı sağlayan ve sık kullanılan lokal anestezi; kısmi olarak hastanın uyur hale geçtiği sedasyon anestezi yöntemi, hastanın ve vakanın ihtiyacına yönelik olarak uygulanır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümü, cerrahi diş çekimlerinden implant uygulamasına, 20 yaş dişi problemlerinden apse vb. rahatsızlıklara kadar geniş bir yelpazede müdahalede bulunur. Unutmamak gerekir ki diş cerrahisinde, son tercih dişin çekilmesidir. Hekimler öncelikle dişin tedavi edilerek kurtarılmasını sağlamaya çalışır. Ancak bazı durumlarda, özellikle de hasta diş hekimine başvurmakta gecikirse, söz konusu dişte geri dönüşü olmayacak biçimde sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda da tek tercih, son tercih olan dişin çekilmesi olmak durumunda kalır.

Özellikle 20 yaş dişi problemleri, diş cerrahlarının sıklıkla karşılaştığı vakalardan biridir. Genellikle 20’li yaşlarda çıkan bu dişler, çenedeki yer darlığından ötürü, diğer dişlerin pozisyonlarını bozabilir. Ayrıca tam olarak çıkamayıp yarım kaldıklarında da, temizleme problemlerinden ötürü çabuk çürürler ve kişinin ağrı yaşamasına sebep olurlar. Bu gibi durumlarda 20 yaş dişlerini çekmek, diğer dişlerin pozisyonlarını ve sağlıklarını korumuş olur.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:17 pm