Hipermetropi

Kısaca, yakın mesafeleri net görememe olarak bilinen hipermetropi, çok sık karşılaşılan bir göz kusurudur. Göze gelen ışınların retinanın arkasında odaklanmasıyla meydana gelen rahatsızlık, eğer ileri aşamalardaysa kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler.

Hipermetropi ile karşı karşıya olan kişiler, yakın mesafedeki objeleri bulanık görür. Bu sebeple okumada zorluk yaşamaya başlarlar. Gözleri kısarak bakmak, sık göz kırpmak, uzun süre bilgisayar kullanmak gibi yakın mesafeli işler yaparken göz ve başta ağrı hissetmek, hastalığın en çok rastlanan belirtileri arasındadır. Ayrıca bazı vakalarda gözde kızarıklık ve yaşarma da görülebilir.

Kadınlarda ve erkeklerde hemen hemen eşit oranda görülen hipermetropi, patolojik ve basit olmak üzere iki farklı sınıfta incelenir. Patolojik hipermetropi, gelişim anomalileri veya travma gibi dış sebeplerden dolayı ortaya çıkar ve son derece nadir görülür. Basit hipermetropi ise hastalığın çok daha sık rastlandığı, genetik ve çevresel faktörler ile meydana gelir.

Hipermetropi tedavisinde, ışığın retina üzerinde arkaya değil de ön tarafa düşmesi sağlanır. En sık rastlanan tedavi uygulaması gözlüktür. Pratik ve bakıma ihtiyaç duymadan en hızlı çözümü sağlayan gözlüklerde, hipermetropinin derecesi arttıkça daha kalın cam kullanılır. Ancak bu durum zamanla görüntü kalitesinin bozulmasına yol açar. Kontakt lensler ise gözlükler kadar olmasa da yine yaygın kullanılan bir tedavi birimidir. Hijyen kurallarına dikkat edildiği sürece kişi sorunsuz bir biçimde yakını görebilir fakat oksijen geçirmeyen lensler, göz kuruluğuna sebep olabilir. Hipermetropi tedavilerinden bir diğeri de cerrahi müdahalelerdir. Halk arasında göz çizdirme olarak bilinen bıçaksız, lazer kullanılan operasyonlar, hastanın söz konusu problemini tamamen giderir. Ayrıca son yıllarda göz içi lens implantasyonu tedavisi de hipermetropi hastalarında kullanılan yöntemler arasındadır. Lazer ile tedavi edilemeyen yüksek dereceli hipermetropi vakalarında, irisin önüne veya arkasına kalıcı olarak yerleştirilen yapay lensler ile görme kusuru tedavi edilir.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.