Kolesterol - Trigliserid Yüksekliği | Okmeydanı Tıp Merkezi
Kolesterol-Trigliserid-Yüksekliği

Kolesterol – Trigliserid Yüksekliği

Trigliseritler Hakkında 

Kliniğimiz tarafından yapılan kolesterol testinin sonuçlarına göre:
Bu test toplam kolesterol, HDL (“iyi”) kolesterol ve LDL (“kötü”) kolesterolü ölçer. Doktorunuza sağlığınız hakkında çok şey söyleyebilen trigliseritlerinizi de ölçer. Trigliseritler vücudunuzdaki en yaygın yağ türüdür. Vücudunuzun yağının çoğu trigliserit olarak depolanır.

Kolesterol ve yağ

Belli vücut süreçlerinde kolesterol ve kanınızdaki diğer yağlar gereklidir. Kolesterol, lipoproteinler adı verilen özel taşıyıcılar ile hücrelerinize gider. Bir lipit profili testindeki toplam kolesterol okuması, birleştirilmiş tüm lipoproteinlerdeki kan kolesterolünü ölçer.

Düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL), kolesterolü karaciğerden vücudun diğer bölgelerine taşır. LDL’nin bir kısmı “kötü” kolesterol olarak adlandırılır, çünkü bazı LDL parçacıkları arter duvarlarına girer. Orada zararlı kolesterol birikintileri oluştururlar.

Yüksek dansiteli lipoproteinler (HDL) kolesterolü vücut dokularından vücudun geri götürülebileceği karaciğere taşır. Bol miktarda HDL kolesterolüne sahip olmak, vücudunuzun vücut dokularının kolesterol içeriğini düzenleyebildiği (ve azalttığı) anlamına gelir. HDL’deki kolesterol, “iyi” kolesterol olarak adlandırılmıştır.

Trigliseritlerin kaynağı

Gıdalar bir trigliserit kaynağıdır. Ekstra kalori (özellikle karbonhidratlar) yediğinizde, karaciğeriniz trigliserit üretimini artırır.

Tüketirken – ya da vücudunuzun – fazla trigliserid oluşturduğunuzda, daha sonra kullanmak için yağ hücrelerinde saklanırlar. İhtiyaç duyduklarında, bedeniniz onları vücut hareketlerini körükleyen, ısı yaratan ve vücut süreçleri için enerji sağlayan yağ asitleri olarak salınır.

Sağlığınız için trigliserit düzeyiniz 150 mg / dL’den az olmalıdır. Sınır çizgisi yüksek seviyeleri 150 ila 199 mg / dL’dir. Yüksek 200 ila 499 mg / dL’dir. Çok yüksek 500 mg / dL ve daha büyüktür.

Endişe nedeni

Yüksek trigliserit düzeyiniz varsa, sağlık uzmanınız düşürmek için adımlar atmanız konusunda sizinle konuşmuş olabilir. Bunun nedeni trigliseritler açısından zengin olan bazı lipoproteinlerin de kolesterol içermesidir. Bu, yüksek trigliseritli insanlarda ateroskleroza yol açabilir. Yüksek trigliseritli bir kişinin, yaş, (45 yaşın üstündeki erkekler ve 55 yaşın üstündeki kadınlar), aile öyküsü, düşük HDL düzeyi veya diyabet gibi kalp hastalığı için başka risk faktörleri vardır. Çok yüksek seviyelerde trigliseritler pankreas iltihabı ile ilişkilidir. Aşırı kilolu veya obez olan kişiler, normal seviyelerde trigliseritlerden daha yüksektir. Tüm bu koşullar kalp hastalığı veya kalp krizi veya felç geçirme riskinizi artırabilir.

Neyse ki, yaşam tarzı değişiklikleri kalp hastalığı için trigliserit düzeylerini ve diğer risk faktörlerini yönetmenize yardımcı olabilir.

Yüksek risk grupları

Bazı insanlar yüksek kolesterol sorunları için daha yüksek risk altındadır. Sağlıklı bir diyet yapmanın yanı sıra kolesterolü düşürmek için düzenli olarak egzersiz yaparak, anti kolesterol ilaçlarını kullanmaları gerekebilir. Başlıca risk grupları şunlardır:

Kalp krizi, felç geçirmiş veya başka aterosklerotik hastalığı olan. Geçici bir iskemik atak, stabil veya stabil olmayan anjina ve tıkanmış bir arterden kan akışını sağlamak için anjiyoplasti veya baypas ameliyatı olan yetişkinler

Diyabet veya kalp krizi veya inme AND ve yüksek LDL kolesterol (70-189 mg / dL) sahip olma riski yüksek olan yetişkinler

21 yaş ve üstü olan ve LDL kolesterol seviyesi 190 mg / dL veya daha yüksek olan kişiler

Egzersiz

Trigliserid düşürmenin en iyi yollarından biri düzenli egzersizdir. Kalbinizi hızlandıran bir aktivite seçin. Haftada 3 ila 4 gün ortalama 40 dakika orta ve yüksek yoğunlukta egzersizi hedef alın. Bir spor salonuna katılmanıza veya pahalı ekipman satın almanıza gerek yoktur. Her gün canlı bir yürüyüş yapmak da işe yarayabilir.

Beslenme

Diyetinize aşağıdaki ayarlamaları yapmak da yardımcı olabilir:

  • Daha az doymuş yağ tüketin. Bu tür yağlar, kırmızı etler ve tam yağlı süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerden gelir. Yağsız etleri seçin ve az yağlı ve yağsız sürümleri olan tam yağlı süt ürünlerini değiştirin.
  • Diyetinizde daha az toplam yağ tüketin. Yağ kalorilerini toplam kalori alımınızın% 30’undan daha azına kadar sınırlandırın.
  • Sofra şekeri ve şurubu gibi daha az karbonhidrat tüketin. Beyaz un ve şekerle yapılan fırınlanmış ürünlerinizi sınırlayın. Bunun yerine, tam buğday unu, kahverengi pirinç ve sebze gibi karmaşık karbonhidratlar seçin.
  • Omega-3 yağ asitlerini yüksek yiyin. Balıklarda bulunan bu yağlar, trigliseritleri korumaya yardımcı olmada rol oynar. Somon, albacore ton balığı, sardalye ve ringaların hepsi çok fazla omega-3’lere sahiptir.
  • Günde 25 ila 30 gram lif alın. Tam buğday ekmeği ve kahverengi pirinç gibi meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar mükemmel kaynaklardır.
  • Alkolü bırak. Bazı insanlar için, birazcık bile içmek trigliseritler üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Kilo Yönetimi

Aşırı kiloluysanız, kilo verin. Vücut kitle indeksinizi (BMI) ölçmenize yardımcı olması için doktorunuza danışın. Bu, boyunuzu kilonuzla ilişkilendiren bir ölçüdür. VKİ’niz 25 veya daha fazlaysa aşırı kilolu olursunuz; VKİ’niz 30 veya daha büyükse obezsiniz.

Tıp

Diyetinizdeki ve egzersizinizdeki değişiklikler trigliserit düzeyinizi düşürmezse, sağlık uzmanınız nikotinik asit (niasin) gibi ilaçları önerebilir. Bu B vitamini HDL’yi arttırır ve diyet gereksinimlerinden daha yüksek seviyelerde alındığında LDL ve trigliseritleri düşürür. Nikotinik asit, hem reçeteli bir ilaç hem de bir besin takviyesi olarak satılmaktadır. Ancak, doktorunuz tarafından belirtilmedikçe, sadece reçete formu kolesterol ve trigliserit düşürmede kullanılmalıdır. Fibratlar (gemfibrozil, fenofibrat) esas olarak trigliseritleri düşürerek yardımcı olur. Ayrıca LDL ve HDL seviyelerinde ılımlı gelişmelere de yol açabilirler. Balık yağı ve keten tohumu yağında bulunan omega-3-yağ asitleri, aynı zamanda, reçete mukavemet dozlarında alındıklarında trigliserit seviyelerini de düşürebilir. Yüksek LDL seviyelerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan statin ilaçları ayrıca trigliserit seviyelerini de azaltabilir.

Diğer değişiklikler

Yüksek tansiyon ve sigara içimi, kalp hastalığı riskinizi artırır. Bu nedenle, yüksek tansiyonu yönetmek için doktorunuza danışın ve eğer sigara içiyorsanız, bırakmak için adımlar atın. Nikotin replasman ürünleri ile ilgili oyardımcı olabilecek ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun.

Yüksek riskli bir gruptaysanız, tedavi hedeflerinizi sağlık uzmanınızla görüşün. Kolesterolünüzün ve diğer faktörlerin kalp hastalığı veya diğer komplikasyonlar riskinizi nasıl etkilediğini anladığınızdan emin olun. İlaçların düzenli olarak izlenmesini ve yan etkilerinin rapor edilmesini planlayın. Bazen kolesterol hedeflerine ulaşmak için birden fazla ilaca ihtiyacınız olabilir. Ayrıca, kolesterol testi için nasıl hazırlanacağını da anladığınızdan emin olun.

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:18 pm