Kornea Ülseri

Kornea ülseri, genellikle mikroplar tarafından ortaya çıkan, gözün dış saydam tabakasındaki açık yaralara denir. Gözde kızarıklık, sulanma, kaşıntı ve akıntı, şiddetli ağrı gibi belirtilere ek olarak bulanık görüş, ışığa karşı duyarlılık ve kornea üzerinde beyaz leke oluşması, kornea ülserinin belirtileri arasında gösterilir.

Yetersiz ve kötü beslenme alışkanlıkları, gün ışığına yoğun miktarda maruz kalma ve stres gibi faktörler neticesinde ortaya çıkan simplex virüsü, kornea ülserine neden olması ile tanınır. Ayrıca korneada ortaya çıkan çizik vb. yaralanmalar sebebiyle, bölgenin mikrop kapması, mantar kaynaklı kornea ülserinin oluşmasına neden olur. Kontakt lens kullanan kişilerin, lens ve göz hijyenine büyük önem vermesi gerekmektedir. Zira kontakt lens kullanan kişilerde sık rastlanan Acanthamoeba Keratiti enfeksiyonu, ileride kornea ülserine yol açabilir.

Tedavi edilmediği takdirde görme kaybına kadar varabilecek çok ciddi sonuçları olan hastalığın, mutlaka tedavi altına alınması gerekir. Vakaya ve ülserin şiddetine göre değişen kornea ülseri tedavisinde, en yaygın kullanılan yöntemler anti bakteriyel, iltihap giderici ve antiviral göz ilaçlarıdır. Eğer ilerleme kaydedilemezse veyahut vakanın durumu kritik seviyedeyse, kornea ülseri tedavisi için kornea nakli de tercih edilebilir…

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.