Vertigo | Okmeydanı Tıp Merkezi
vertigo-baş-ağrısı

Vertigo

Baş dönmesi sıklıkla benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV), migren ve iç kulak dengesi aparatının (vestibüler nörit denilen) iltihabı dahil olmak üzere iç kulağı etkileyen hastalıklardan kaynaklanır. Baş dönmesi, düşük tansiyon, bazı kalp problemleri (kalpte aritmiler gibi), panik atak gibi anksiyete bozuklukları veya (nadirefven) hipoglisemi (düşük kan şekeri) nedeniyle de oluşabilir.

Bazı insanlar ani bir şekilde baş dönmelerini tanımlamakta zorlanırken, bir kişinin baş dönmesi ve ortaya çıktığı durumların tanımı, tanıya ulaşmada çok yardımcı olabilir.

Baş dönmesi ve vertigo belirtileri

Baş dönmesi ile ilgili açıklamalar şunları içerebilir:

 • Kendinizin veya dış ortamın hareket hissi (eğirme dahil)
 • Sersem hissetmek.
 • Baygın hissetmek.
 • Baş dönmesine neden olabilecek diğer semptomlar şunlardır:
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kulaklarda zil veya başka sesler (kulak çınlaması)
 • İşitme zorluğu
 • Baş döndürücü yürüyüş ve koordinasyon kaybı (ataksi)
 • Gözlerin titremesi gibi olağandışı göz hareketleri (nistagmus)

İç kulak denge organlarını içerir

İç kulağın içinde sıvı ile dolu bir dizi kanal vardır. Bu kanallar farklı açılara yönelir ve kafa hareket ettikçe, bu kanalların içindeki sıvının hareketi beyne ne kadar hızlı ve hangi yöne doğru hareket ettiğini söyler.

Bu bilgi daha sonra beyin tarafından gözlerin eşit ve zıt bir miktarını hareket ettirmek için kullanılır, böylece gözler tarafından “görülen” görüntü bulanıklaşmaz ve açık kalır.

Baş dönmesi ve vertigo nedenleri

Çok çeşitli durumlar ve hastalıklar baş dönmesine neden olabilir, bunlar arasında:

 1. İç kulak problemleri – iç kulağın rahatsızlıkları, persistan (devam eden) baş dönmesi vakalarının yaklaşık yarısını oluşturur. Bozukluklar
 2. Meniere hastalığı, benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) ve vestibüler nöriti içerir.
 3. Anksiyete bozuklukları – stres veya anksiyete, baş dönmesine neden olan bir rol oynayabilir veya daha yaygın olarak, iç kulak hastalığı gibi diğer nedenlerden ötürü baş dönmesinde katkıda bulunan bir faktör olabilir.
 4. Beyin hastalıkları – baş dönmesinin ortak bir nedeni, çoğu insanın baş edemediği migrendir. Çok nadiren, baş dönmesinin diğer nedenleri inme veya diğer beyin hastalıkları olabilir.
 5. Diğer koşullar – bazı baş dönmesi vakaları, düşük tansiyon, enfeksiyon, bazı kalp problemleri (kalpte aritmiler) ve hipoglisemi (düşük kan şekeri) gibi altta yatan tıbbi rahatsızlıklardan kaynaklanır. Epilepsi, koroner kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da bazı insanlarda baş dönmesine neden olabilir.
 6. Bilinmeyen nedenler – bazı kişilerde bir neden bulunmamasına rağmen, bu insanların uygun tedavi ile yardım edilemeyeceği anlamına gelmez.

Hatırlanacak şeyler

Genel olarak, çoğu baş dönmesi iç kulağın sorunlarından kaynaklanır ve tedavi edilebilir.
İç kulak sersemliğinin yaygın nedenleri arasında benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV), migren ve vestibüler nörit denilen iç kulak dengesi aparatının iltihaplanması yer alır.

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:18 pm