EKG - Elektrokardiyogram (Kalp Akım Grafiği) | Okmeydanı Tıp Merkezi
ekg-elektrokardiyogram-kalp-akım-grafigi

EKG – Elektrokardiyogram (Kalp Akım Grafiği)

EKG nedir? EKG, kalpteki elektrik sinyallerinin bir  dijital kaydıdır. Ayrıca EKG‘ye elektrokardiyogramda denir. Elektrokardiyogram, kalp hızı, kalp ritmi ve kalp durumu ile ilgili diğer teşhisleri belirlemek içinde kullanılır. EKG‘ler kalp aritmilerini, kalp krizlerini, kalp pili işlevini ve kalp yetmezliğini teşhis etmek için kullanılır.

Kalp iki aşamalı bir elektrik pompasıdır ve kalbin elektriksel aktivitesi deri üzerine yerleştirilmiş elektrotlarla ölçülebilir. Elektrokardiyogram kalp atımının hızını ve ritmini ölçebilir, ayrıca kalp kasına kan akışını dolaylı sağlayabilir.

Rutin EKG elektrot yerleşimi için standartlaştırılmış bir sistem geliştirilmiştir. Kalbin 12 elektrik noktasını görüntülemek için on elektrod gereklidir. Her kol ve bacağa bir elektrot kablosu veya yama yerleştirilir ve altı tanesi göğüs duvarına yerleştirilir. Her elektrottan alınan sinyaller kaydedilir. Bu kayıtların basılı görüntüsü elektrokardiyogramdır.

Karşılaştırıldığında, bir kalp monitörü, her biri sağ kol, sol kol ve sol göğüste olmak üzere sadece üç elektrot ucu gerektirir. Sadece kalp atışının hızını ve ritmini ölçer.

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:18 pm