Ekokardiyografi Nedir? - Nasıl yapılır? - OKMEYDANI TIP MERKEZİ
Ekokardyografi-test-cesitleri

Ekokardiyografi Nedir?

Ekokardiyografi : Ses dalgaları (ultrason) yayan bir alet ile göğüse hafifçe bastırılarak, değişik açılardan kalp ve etrafının görüntüleri alınır. Kalp Ultrasonu olarak da isimlendirilen bu işlem öncesinde göğüs üzerine az miktarda ultrason jeli sürülür. Jelin sürülme amacı iletkenliği arttırıp daha iyi görüntü kalitesi elde etmektir.

Ekokardiyografi ile;

 • Kalp kapak hastalıkları,
 • Kalp boşluklarının çaplarının tayini ve referans aralıklarına uygun olup olmadığı
 • Kalp duvarlarının hareketleri, hareket bozukluğu olup olmadığı,
 • Kalp içi basınçlar,
 • Kalp içi boşluklarda pıhtı (trombüs) araştırılması,
 • Kalbin kasılma sırasında bir defada attığı kan miktarı ve yüzdesi (İnsan kalbi kanla dolduktan sonra, kasılma ile içindeki kanın belli bir yüzdesini atar. Her kalp atışında kalbin damarlara attığı kan yüzdesine “ejeksiyon fraksiyonu” denir. Normali % 55-70 civarındadır. Yani kalp bir defada kendine gelen kanın %55-70’ini pompalamaktadır),

araştırılabilir. Kısaca kalp romatizması, kapak hastalıkları, kalp yetersizliği, kalp krizi, doğumsal kalp hastalıkları gibi bir çok konuda eko ile değerli bilgiler alınır.

Şimdi bazı Ekokardyografi testi çeşitlerini inceleyelim;

Transtorasik Ekokardyografi

Bu standart ekokardiyogram tipinde:

 • Bir teknisyen (sonografi) bir cihaza (dönüştürücü) jel sürer.
 • Sonograför, transdüseri cildinize doğru sıkıca bastırır ve göğsünüzden kalbe giden bir ultrason ışınını hedefler.
 • Dönüştürücü, ses dalgası yankılarını kalbinizden kaydeder.
 • Bir bilgisayar ekoları bir monitördeki hareketli görüntülere dönüştürür.

Eğer akciğerleriniz veya kaburgalarınız görüşü engelliyorsa, intravenöz (IV) bir hattan enjekte edilen az miktarda bir artırıcı maddeye ihtiyacınız olabilir. Genellikle güvenli ve iyi tolere edilen artırıcı ajan, kalp yapılarının bir monitörde daha net görünmesini sağlar.

Transözofageal ekokardyografi

Doktorunuz daha ayrıntılı görüntüler isterse veya standart ekokardiyogram ile kalbin net bir resmini elde etmek zorsa doktorunuz transözofageal ekokardyografi önerebilir.

Bu prosedürde:

 • Boğazınız uyuşacak ve rahatlamanıza yardımcı olacak ilaçlar verilecek.
 • Bir transdüser içeren esnek bir tüp boğazınızı ve ağzınızı midenize (özofagus) bağlayan boruya doğru yönlendirilir.
 • Dönüştürücü, ses dalgası yankılarını kalbinizden kaydeder.
 • Bir bilgisayar, ekoları kalbinizin ayrıntılı ve hareketli görüntülerine dönüştürür.Doktorunuz bu görüntüleri monitöründe görüntüleyebilir.

Doppler ekokardyografi

Ses dalgaları kalp ve kan damarlarınızda hareket eden kan hücrelerini zıpladığında zifiri değiştirir. Bu değişiklikler (Doppler sinyalleri) doktorunuzun kalpteki kan akışının hızını ve yönünü ölçmesine yardımcı olabilir.

Doppler teknikleri genellikle transtorasik ve transözofageal ekokardiyogramlarda kullanılır. Doppler teknikleri aynı zamanda kalbin arterlerindeki kan akışını ve kan basıncını kontrol etmek için de kullanılabilir. Bu geleneksel ultrasonun tespit edemeyeceği bir durumdur.

Monitörde gösterilen kan akışı, doktorunuzun herhangi bir sorunu tespit etmesine yardımcı olmak için renklendirilir.

Stres ekokardiyogramı

Bazı kalp problemleri – özellikle de kalp kaslarınıza (koroner arterler) kan sağlayan arterleri içerenler – sadece fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkar. Doktorunuz koroner arter problemlerini kontrol etmek için stres ekokardiyogramı önerebilir. Bununla birlikte, ekokardiyogram kalbin arterlerindeki herhangi bir tıkanıklık hakkında bilgi sağlayamaz.

Stres ekokardiyogramında:

 • Kalbinizin ultrason görüntüleri, bir koşu bandında yürürken veya sabit bir bisiklete binmeden hemen önce alınır.
 • Egzersiz yapamıyorsanız, kalp pompalarınızı egzersiz yapıyormuşsunuz gibi yapmak için bir ilaç enjeksiyonu alabilirsiniz.

Riskler

Standart bir transtorasik ekokardiyogramda risk yoktur. Göğsünüze çok sıkı bir şekilde tutulan dönüştürücüden biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Kalbinizin en iyi görüntülerini üretmek için sıkılık gereklidir.

Transözofageal ekokardiyogramınız varsa, boğazınız birkaç saat sonra ağrılı olabilir. Nadiren, tüp boğazınızın iç kısmını kazıyabilir. Sedasyon ilacından kaynaklanan solunum problemlerini kontrol etmek için muayene sırasında oksijen seviyeniz izlenecektir.

Stres ekokardiyogramı sırasında egzersiz veya ilaç – ekokardiyogramın kendisi değil – geçici olarak düzensiz bir kalp atımına neden olabilir. Kalp krizi gibi ciddi komplikasyonlar nadirdir.

Nasıl hazırlık yapılmalıdır?

Gıda ve ilaçlar

Standart bir transtorasik ekokardiyogram için özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Normalde yaptığınız gibi yiyebilir, içebilir ve ilaç alabilirsiniz. Transözofageal ekokardiyogramınız varsa, doktorunuz size birkaç saat önce yemek yememenizi isteyecektir.

Diğer önlemler

Transözofageal ekokardiyogramınız varsa, muhtemelen alacağınız ilaçlardan dolayı daha sonra araba kullanamayacaksınız. Eve gitmek için düzenlediğinizden emin olun.

Hangi işlemler uygunlanmaktadır?

İşlem sırasında

Doktorun ofisinde veya hastanede ekokardiyografi yapılabilir.

Standart bir transtorasik ekokardiyogram için:

 • Belden yukarı çıkıp bir muayene masasına ya da yatağına uzanacaksınız.
 • Teknisyen kalbin elektrik akımlarını tespit etmek ve sürdürmek için vücudunuza yapışkan yamalar (elektrotlar) ekleyecektir.
 • Teknisyen ayrıca ses dalgalarının iletimini geliştiren dönüştürücüye bir jel de uygulayacaktır.
 • Teknisyen, ses dalgası ekolarının resimlerini kalbinizden kaydetmek için dönüştürücüyü göğsünüz üzerinden ileri ve geri hareket ettirecektir. Kalbinizden akan kanı kaydeden bir ultrason olan “whoosh” u duyabilirsiniz.
 • Belli bir şekilde nefes almanız veya sol tarafınıza doğru yatmanız istenebilir.

Transözofageal ekokardiyogramınız varsa:

 • Boğazınız bir sprey veya jel ile uyuşmuş olacak.
 • Rahatlamana yardımcı olacak bir yatıştırıcı verilecek.
 • Dönüştürücüyü içeren tüp, boğazınıza ve özofagusunuza yönlendirilecek ve kalbinizin görüntülerini elde edecek şekilde konumlandırılacaktır.

Çoğu ekokardiyogram bir saatten az sürer.

İşlemden sonra

Çoğu kişi ekokardiyogramdan sonra normal günlük aktivitelerine devam edebilir. Ekokardiyogramınız normal ise, başka testlere gerek olmayabilir. Sonuçlarla ilgili ise, daha fazla test için kalp rahatsızlığı (kardiyolog) eğitimi almış bir doktora yönlendirilebilirsiniz.

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:16 pm