Kan, idrar ve doku laboratuvar tetkikleri | Okmeydanı Tıp Merkezi
okmeydani-hastahanesi-Laboratuvar-Tetkikleri

Laboratuvar Tetkikleri

Laboratuvar tetkikleri nelerdir?

Laboratuvar testleri, hastalıkları teşhis etmek için vücuttan kan, idrar veya diğer dokulardan alınan örneklerden tıbbi cihazlar yardımıyla elde edilen değerlerdir. 

Doktorunuz neden laboratuvar testleri kullanıyor?

Doktorunuz teşhis koymak için neden laboratuvar tetkikleri kullanır:

1)Herhangi bir semptom ortaya çıkmadan önce sağlık durumunuzdaki değişiklikleri tanımlamada,
2)Bir hastalığı veya durumu teşhis etmede ,
3)Tedavinizi sadece hastalık için değil olası rütin kontroller için de uygulanmasında,
4)Tedavinin olumlu yönde ilerleyip ilerlemediğinin teşhisinde,
5)Zamanla bir hastalığın seyrini izlemede, kullanılır.

Laboratuvar testleri nasıl analiz edilir?

Doktorunuz vücudunuzdan kan, idrar veya doku örneği aldıktan sonra laboratuvara gönderir. Laboratuvarlar, farklı hangi maddeleri içerdiğini ve ne kadar olduğunu görmek için numune üzerinde testler yaparlar. Teste bağlı olarak, analitin varlığı, yokluğu veya miktarı, belirli bir durumunuz olduğu anlamına gelebilir veya belirli bir durumun olmadığı anlamına gelebilir. Bazen laboratuvarlar, durumunuzda bir değişiklik olup olmadığını görmek için sonuçlarınızı önceki testlerden elde edilen sonuçlarla karşılaştırır.

 

 

 

Laboratuvar testleri ne gösteriyor?

Bazı laboratuvar tetkikleri , sonuçlarınızın normal aralıklarda olup olmadığını gösterir. Normal test değerleri genellikle belirli bir sayı yerine bir aralık olarak verilir, çünkü normal değerler kişiden kişiye değişir. Bir kişi için normal olan başka bir kişi için normal olmayabilir.

Bazı farklı testler, bir gendeki mutasyon, örneğin bir hastalık, enfeksiyon, veya bir tedaviye yanıt verilip verilmeyeceğini belirten veya enfeksiyöz bir organizma olup olmadığına dair özel bir madde olup olmadığını gösterir.

Bazı laboratuvar testleri belirli sağlık sorunlarının kesin, güvenilir göstergeleridir. Diğerleri ise doktorlara olası sağlık sorunlarınıza ipucu veren daha genel bilgiler sağlar. Laboratuar testlerinden elde edilen bilgiler, doktorların bir tanı koymak veya bir önceki tedavi planını geliştirmek ve revize etmek için diğer testlerin veya prosedürlerin gerekip gerekmediğine karar vermesine yardımcı olabilir. Tüm laboratuvar test sonuçları genel sağlığınız kapsamında yorumlanmalı ve diğer sınavlarla veya testlerle birlikte kullanılmalıdır.

Laboratuvar test sonuçlarınızı hangi faktörler etkiler?

Aşağıdakiler dahil birçok faktör test sonuçlarını etkileyebilir:

1)Yaş
2)Tıbbi geçmiş
3)Genel Sağlık
4)Belirli gıdalar
5)Aldığın ilaçlar
6)Takip hazırlık talimatlarınızı yakından izleyin
7)Laboratuvar tekniklerinde varyasyonlar

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:18 pm