Diş implantı | Okmeydanı Tıp Merkezi
dis-implant-tedavisi

Diş İmplantı

Diş eksikliği, gıda tüketimi noktasında sorun yaratabildiği gibi estetik açıdan da kötü bir görüntü sağlar. Gülümseme anlarında dikkati eksik olan bölgenin çekmesi, uzun vadede kişinin dudaklarını ayırmadan gülümsemeye başlamasına sebep olur. Bu görüntü de dişlerin gözüktüğü sıcak ve samimi gülümsemenin aksine, soğuk ve zoraki gibi anlamların ortaya çıkmasına yol açar. Diş implant uygulaması, eksik dişlerin yerini kolayca doldurarak, hem gülümsemenizi tamamlar, hem de gıda tüketirken yaşadığınız sıkıntıların önüne geçer.

Hem tek hem de çoklu diş eksikliklerinde, kişinin sağlık durumu ve kemik yapısı uygun olduğu takdirde implant tedavisi sorunsuz biçimde uygulanır. İmplant uygulaması öncesinde kişiye klinik ve radyolojik muayene yapılarak, kemik dokusu kontrol edilir. İmplant tedavisi için en merak edilen sorulardan biri, üst yaş sınırı olup olmadığıdır. Eğer sağlık durumu ve kemik yapısı, operasyonda engel teşkil etmiyorsa, implant uygulaması için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

İmplantlar ile ilgili sık rastlanan bir diğer konu da, tedavinin süresidir. İmplant uygulanacak olan diş sayısına göre tedavinin süresi farklılık göstermektedir. İmplantın yerleşimi tek seansta ve genellikle yaklaşık yarım saat içinde gerçekleştirilmektedir. Ancak akabinde, kemik ile implantın tam olarak birleşmesinin sağlanacağı iyileşme dönemi başlayacaktır. Bu süreç de özel durumlar haricinde 3 ila 6 ay arasında değişmektedir.

İmplant tedavisi, acısız bir operasyon olmasına karşın sonrasındaki birkaç gün, tıpkı diş çekiminden sonra yaşanan sızılara benzer acılar hissedilebilir. Bu süreç de en fazla 1 hafta sonra sona erecektir. İmplant uygulamalarında, tedavinin başarıyla sonuçlanması için diş hekiminin yönlendirmelerini harfiyen uygulamak büyük önem taşır. Ayrıca diş takıldıktan sonra da, ağız ve diş bakımını özenle yapmak gerekir.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:18 pm