Kanal Tedavisi | Okmeydanı Tıp Merkezi
kanal-tedavisi

Kanal Tedavisi

Uzun müddet tedavi edilmeyen çürükler nedeniyle, dişteki sağlıklı doku zarar görür ve iltihaplanma meydana gelir. Oluşan bu hasarın neticesinde kişi yoğun ağrılar ve sızılar hissedeceği gibi, günlük besin tüketiminde de alıştığı konforu sürdüremez. Bu noktaya varan dişlere, kanal tedavisi uygulanarak, diş hekimleri tarafından kontrol edilip sağlıksız dokulardan arındırılmalı ve temizlenerek dolgu ile doldurulmalıdır.

Kanal tedavisi hakkında en çok sorulan soruların başında, operasyon sırasında ağrı olup olmadığı gelir. Diş tamamen uyuşturulduğu için, kanal tedavisi uygulanan hasta bir şey hissetmez. Ancak dişte ciddi bir enfeksiyon söz konusu ise, uyuşma problemi olabilir fakat bu problem de yeni nesil teknikler ile çözülmektedir. Kanal tedavisi hakkında merak edilen bir diğer soru da, tedavinin kaç seans sürdüğüdür. Bu noktada vakanın nitelikleri büyük önem taşır. Zira enfeksiyonla karşı karşıya kalan bir diş için 2 ya da daha fazla seans gerekebilirken, komplikasyonları minimum düzeyde olan bir kanal tedavisi, tek seansta gerçekleştirilebilir.

Kanal tedavisi uygulanan bir diş, birkaç haftalık iyileşme sürecine girer. Bu dönemde dişte baskı hassasiyeti olabileceği gibi, bazı vakalarda hafif ağrı da yaşanabilir. Bu noktada en doğru bilgiyi, diş hekimiz verecek ve sizi süreç konusunda detaylıca bilgilendirecektir. Eğer kanal tedavisi uygulaması sonrası, yüksek ya da uzun süreli bir ağrı hissederseniz, mutlaka diş hekiminizi bilgilendirerek, yönergelerini uygulamalısınız.

Kanal tedavisi uygulamasında en önemli kıstas, çürük dişi bulunan hastanın vakit kaybetmeden diş hekimine ulaşması ve tedaviye başlamasıdır. Dişe ne kadar erken müdahale edilirse, süreçte sorun yaşanma olasılığı da o kadar azalacaktır.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:17 pm