Oral Diagnoz | Okmeydanı Tıp Merkezi
oral-diyagnoz-tedavileri

Oral Diagnoz

Düzenli olarak diş hekimine giderek, kontrollerini gerçekleştirmeyen, hatta uzun yıllardır dişçi koltuğuna oturmamış kişilerde, diş çürükleri başta olmak üzere ağız içinde pek çok rahatsızlık başlamış veya ilerlemiş olabilir. Bu gibi hastaları diş hekimlerinin detaylıca muayene edip, sorunları tespit etmesi ve bir tedavi planı özelinde yol haritası çıkarması gerekir. Oral Diagnoz klinikleri, hastaların ağız içindeki her problemini, detaylı analizler doğrultusunda tespit ederek ilk muayeneyi gerçekleştirir ve hastaya, önündeki tedavi sürecini aşama aşama aktarır.

Ağız içinde tüm diş ve çevre dokulardaki problemlerin teşhisi anlamına gelen Oral Diagnoz neticesinde, çürük veya iltihaplı dişler başta olmak üzere, çene kemiği ve eklemlerindeki rahatsızlıklar, tükürük bezleri, dil ve ağız içindeki tüm yumuşak doku hastalıkları ortaya çıkar.

Dental radyografiler yani diş filmleri, ağız içi hastalıkların tespitinde kullanılır. Dental radyografiler, periapikal ve panoramik filmler olmak üzere ikiye ayrılır. Periapikal filmler ile birkaç dişi bir arada görüntülemek mümkünken, panoramik filmler ile çene kemiğinin ve dişlerin tamamı görüntülenir. Yine Oral Diagnoz‘da kullanılan bir diğer teknik de dijital radyografi cihazlarıdır. Çok düşük radyasyon dozu ile detaylı film görüntüsü sunan dijital radyografi, ayrıntılı değerlendirme yapılmasına yardımcı olur. Bunlara ek olarak MR ve BT de, bazı vakalarda teşhise yardımcı olması için diş hekimleri tarafından başvurulan uygulamalardır.

Oral Diagnoz‘u kapsamlı bir tedavi sürecinin ilk adımı olarak düşünmek gerekir. Yapılan tetkikler neticesinde hasta, pek çok farklı disiplinin bir arada uygulanacağı bir iyileşme sürecine girecektir. Ağız ve diş sağlığına kavuşan bireylerin kendine güveni arttığı gibi, yüksek motivasyon ile hayata tutunurlar.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:17 pm