Ortodonti | Okmeydanı Tıp Merkezi
ortodonti-tedavisi

Ortodonti

Çapraz konumlanmış dişler ya da yamuk diş hattı, pek çok insanın muzdarip olduğu bir sorundur. Gülümsemeyi olumsuz biçimde etkileyen bu kusur, konuşmayı bile belli bir oranda bozabilir. Ayrıca dişlerin çapraz konumları, diş fırçalarının ulaşamayacağı alanlar yaratarak, diş sağlığı noktasında da, diş taşı ve çürük gibi ciddi problemler ortaya çıkarabilir. Diş yapısında estetik problemler bulunan pek çok birey, gülerken ve hatta gülümserken ağzını eliyle kapatma refleksi gösteriyor. Bu da uzun vadede ciddi bir özgüven kaybına neden olduğu gibi, buna bağlı olarak hem iş, hem özel, hem de sosyal hayatta problemlere sebep oluyor.

Ortodonti, yüz hattı, çene ve dişlerin estetik biçimde görünmesini ve ideal fonksiyonuna kavuşmasını sağlar. Hemen her yaşta uygulanabilen ortodontik müdahaleler ile çene kemiği ve dişlerin doğru konuma ulaşması sağlanır. İdeal dizilime ve konuma ulaşan dişler, daha kolay fırçalandığı için diş yüzeylerinde biriken artıkların miktarı azalır veya fırçalamaya bağlı olarak tamamen temizlenir.

Ortodontik tedaviler 5 ana başlık altında toplanır. Genellikle diş teli dendiğinde akla ilk gelen Sabit Ortodontik Apareyler; çıkarılabilen tel mekanizmaları olan Hareketli Ortodontik Apareyler; çocukların dişlenme döneminde edindikleri kötü alışkanlıkları engellemek için uygulanan Alışkanlık Kırıcı Apareyler; vakaya göre ihtiyaç duyulması halinde tercih edilen Vidalı Apareyler ve Fonksiyonel Apareyler, ortodontik tedavide kullanılan materyallerdir.

Ortodontistlerin kontrolünde gerçekleştirilen tedavide, hekiminizin yönergelerini harfiyen uygulamak, tedavinin sorunsuz ilerlemesini sağlayacağı gibi, tavsiyelere uyulmaması ise süreci uzatacak ve hatta hesapta olmayan problemler yaşanmasına sebep olacaktır. Ortodontik tedavilerde ortodontistinizin uyarı ve önerilerine muntazam bir biçimde uymak, tedavi süreci için kritik önem taşır.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

En son düzenleme tarihi: Mayıs 29th, 2024 12:17 pm